O plemeni

Bernský salašnický pes tak, jak ho dnes známe, tedy čistě vyšlechtěný pes vyhovující podmínkách plemenného standardu, existuje od přelomu 19. a 20. století.

Jeho původní vlastí je Švýcarsko, okolí Bernu, to znamená předhůří Alp. Ztělesňoval mnohostranné nároky a celkem specifické charakterové vlastnosti: inteligenci, pracovitost, ovladatelnost, věrnost, ostražitost, odvahu a oddanost, tedy vlastnosti, pro které je oblíbený i dnes. Po fyzické stránce se od něj vyžadovala síla a vytrvalost, musel mít srst, která ho dokonale ochrání před nepřízní počasí. A přitom všem musel být bezproblémový, péče o něj neměla být náročná na čas, měl se dát celkem lehko vychovat, měl být zdravý a ne příliš náročný na potravu.  Jeho krása nepatřila k mezi podstatné požadavky, ta vznikla jako „vedlejší efekt“. Na základě uvedených požadavků byl vyšlechtěn a následně na začátku 20. století i oficiálně zapsán plemenný standard bernského salašnického psa. 

 

Vzhled
Bernský salašnický pes má impozantní postavu – harmonické proporce, svalnaté nohy, mohutnou širokou a hlubokou hruď, pevný, rovný hřbet a dlouhý, hustě osrstěný chvost. Svoje téměř 50kilogramové svalnaté tělo nosí ladně. Pyšní se mohutnou hlavou, ale bez jakýchkoliv známek drsnosti.

Fascinující jsou i jeho barvy – černá, bílá a červenohnědá. Bílá lysina dodává tváři milý a přátelský výraz, celkovým oživením výrazu jsou červenohnědé skvrnky nad očima a na tvářích – při pootevřených ústech vzniká náznak úsměvu. Bílá hruď, která i ve tmě už z dálky svítí, vyvolává u tohoto velkého psa dojem mírumilovnosti. Jeho barevnou dokonalost završuje bílá špička ocasu.

Krásu postavy doplňuje majestátní držení těla, způsob pohybu, který pozoruhodně kombinuje sílu s lehkostí a důstojný i milý výraz. To je bernský salašnický pes.

Povaha, aneb několik důvodů, proč si pořídit bernského salašnického psa

– neustále touží po tělesné blízkosti, po dotycích lidské ruky a něžnosti, to projevuje mimořádným a účinným způsobem – kdo by odolal, když si mu k nohám sedne takový obr, opře si o něj svůj hřbet, natočí hlavu dozadu, dožaduje se drbání a nebo neoblomně strká svou hlavu pod ruku svého pána.

 – procházka po městě je s berňáčkem vždy zážitkem – spočine na něm mnoho pohledů, které prozrazují zájem a okouzlení. Většinou se u něho zastavují děti a chtějí si ho pohladit – to snáší s andělskou trpělivostí, když se mu to přestává líbit, jednoduše ustoupí o krok.

 – typická povaha BSP: je milý, veselý, přátelský, přítulný (někdy až moc), něžný, citlivý, toužící po harmonii, má hluboký vztah ke své rodině. Je tolerantní, trpělivý, snášenlivý, vyrovnaný, oddaný, má vysokou hladinu dráždivosti a je suverénní v každé situaci. Navíc je pozorný, ostražitý, ale když je třeba má i obranářské schopnosti.

 – berňáčci milují děti (a lidi obecně), ostatní psy, ale i jiná zvířata. Bezproblémové je soužití s kočkami a ostatními domácími zvířaty.

Je to pes jako ze sna. Navíc je šťastný od přírody a šťastní bývají i jeho majitelé.

Mimořádný pes (pro mimořádné lidi), aneb několik důvodů, proč si nepořizovat bernského salašnického psa

 – bernský salašnický pes je hodně vázaný na člověka, vyžaduje užší, nejraději trvalý kontakt s člověkem. To neznamená, že se musíte stále zabývat pouze ním – on chce být jenom u toho, chce cítit blízkost svého lidského společníka, chce být s ním. Kdo není připravený dělit se se svým psem o svůj příbytek, neměl by si pořizovat psa tohoto plemene.

 – když si někdo chce zachovat svůj životní styl, při kterém přítomnost velkého psa překáží -časté cestování, sporty, při kterých nemůže být pes se svým pánem, navštěvování míst, kam pes nemůže (památky, muzea, divadla) – měl by se vzdát myšlenky pořídit si BSP.

 – ačkoliv berňák není vysloveně lenivý, nemá velkou zálibu v přehnaných pohybových aktivitách – nejraději leží a pozoruje, co se kolem něj děje. Znamená to, že ho musíte cíleně donutit k pohybu. Kdo na to nemá čas a chuť, neměl by si pořizovat BSP.

 – takto velký pes potřebuje víc plnohodnotného krmiva, tomu odpovídají i finanční nároky, se kterými je třeba počítat.

 – bernský salašnický pes má nádhernou dlouhou srst. Když jí chceme udržet v plné kráse, vyžaduje to pravidelnou péči. I navzdory pravidelnému česání, zanechává tento pes po sobě v bytě dost srsti. Navíc i navzdory své vrozené čistotnosti, roznáší po domě prach a špínu. Kdo není připravený na to, že se občas v polévce objeví psí chlup, musí se vzdát soužití s BSP.

     Kdo chce mít bernského salašnického psa pouze jako atraktivní doplněk a ne jako věrného společníka, neměl by si ho pořizovat. Ale ten, kdo je ochotný se s bernským salašnickým psem dělit o svůj život, má jedinečnou šanci najít štěstí v lásce tohoto okouzlujícího tvora.